Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Sosyal Bilgiler

4 posters
YazarMesaj
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: Sosyal Bilgiler   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 3:06 pm

bana kitapta erezyon,heyelan,sel ve çığ doğal afetlerine karşı alınacak önlemleri sormuş yarıdm eder msiin derya abla Rolling Eyes
HiLarYFaN

HiLarYFaN

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: Geri: Sosyal Bilgiler   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 3:16 pm

ben onunla ilgili bişi hasırlamıştım ama nereye koyduğumu unuttum Very Happy
http://hilaryfan.mutluforum.org
Admin
Admin
Admin

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: alınabilecek önlemler;   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 3:24 pm

Hemen yardım ederim canım;

Erozyon;
Erozyonu önlemek ve zararlarından korunmak için;

Ağaçlandırma çalışmaları yapmak,
Eğimli arazilere sekiler (taraçalar) yapmak,
Mevcut bitki örtüsünü korumak,
Tarlaları eğim doğrultusunda sürmemek,
Anız örtüsünü yakmamak,
Ürünleri nöbetleşe ekmek,
Meraları korumak ve iyileştirmek,
Baraj gölü yamaçlarını ağaçlandırmak,
Usulsüz tarla açmanın önüne geçmek,
Erozyonun zararları hususunda halkı bilinçlendirmek, gereklidir.

Heyelan;
Her türlü yapılaşma için jeolojik-jeoteknik ve hidrojeolik çalışmalar zorunlu hale getirilmelidir.
* Doğu Karadeniz Bölgesi'nin potansiyel heyelan haritalarının tamamlanması gerekmektedir. Bu haritalar yerleşim alt yapı kararlarının alınmasında önemli olmaktadır
Jeofizik Odası'nın önerileri
Jeofizik Mühendisleri Odası Doğu Karadeniz İlleri Bölge Başkanı Nurettin Tandoğan doğal afetler karşısında can ve mal kaybını önlemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
1- Yapılaşma öncesi yer araştırması (zemin etüdü) mutlaka yaptırılmalıdır. Zemin etüdü yapılmadan yapı projelendirilmemeli ve inşaatlara ruhsat verilmemelidir.
2- Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki tüm dere yatakları taşkın koruma projeleri ile ıslah edilmelidir. Bununla ilgili Devlet su İşlerii'ne ( DSİ) ayrılan ödenekler artırılmalıdır.
3- Gerekli ıslah projeleri tamamlanmadan, dere yatakları ve çevresinde yapılaşmaya izin verilmemelidir.
4- Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tamamı Afet Kararnamesi kapsamına alınmalıdır.
5- Heyelan ve sel riski taşıyan yerlerde yapılaşmaya asla izin verilmemelidir.
6- Köy yolu güzergahları gelişigüzel değil, ilgili teknik elemanlar (jeoloji-jeofizik- inşaat mühendisleri) tarafından bir ekip çalışması ile belirlenmelidir.
7- Dere yataklarından gelişigüzel kum-çakıl alımı durdurulmadır.
8- Yağışlı havalarda vatandaşlarımız, arazilerini sık sık kontrol etmeli bir değişiklik gördükleri zaman Bayındırlık İskan Müdürlüğü Afet İşleri yetkililerine haber vermelidir.

Sel;
Her türlü yapılaşma için jeolojik-jeoteknik ve hidrojeolik çalışmalar zorunlu hale getirilmelidir.
* Doğu Karadeniz Bölgesi'nin potansiyel heyelan haritalarının tamamlanması gerekmektedir. Bu haritalar yerleşim alt yapı kararlarının alınmasında önemli olmaktadır
Jeofizik Odası'nın önerileri
Jeofizik Mühendisleri Odası Doğu Karadeniz İlleri Bölge Başkanı Nurettin Tandoğan doğal afetler karşısında can ve mal kaybını önlemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
1- Yapılaşma öncesi yer araştırması (zemin etüdü) mutlaka yaptırılmalıdır. Zemin etüdü yapılmadan yapı projelendirilmemeli ve inşaatlara ruhsat verilmemelidir.
2- Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki tüm dere yatakları taşkın koruma projeleri ile ıslah edilmelidir. Bununla ilgili Devlet su İşlerii'ne ( DSİ) ayrılan ödenekler artırılmalıdır.
3- Gerekli ıslah projeleri tamamlanmadan, dere yatakları ve çevresinde yapılaşmaya izin verilmemelidir.
4- Doğu Karadeniz Bölgesi'nin tamamı Afet Kararnamesi kapsamına alınmalıdır.
5- Heyelan ve sel riski taşıyan yerlerde yapılaşmaya asla izin verilmemelidir.
6- Köy yolu güzergahları gelişigüzel değil, ilgili teknik elemanlar (jeoloji-jeofizik- inşaat mühendisleri) tarafından bir ekip çalışması ile belirlenmelidir.
7- Dere yataklarından gelişigüzel kum-çakıl alımı durdurulmadır.
8- Yağışlı havalarda vatandaşlarımız, arazilerini sık sık kontrol etmeli bir değişiklik gördükleri zaman Bayındırlık İskan Müdürlüğü Afet İşleri yetkililerine haber vermelidir.

Çığ;
Yamaçlarda biriken karların, çeşitli nedenlerle yerinden koparak aşağıya doğru kayması veya yuvarlanması sonucu çığ oluşur, çığ esnasında aşağıya doğru hızla hareket eden Kar kütlesi, yolu üzerindeki her şeyi ezer veya sürükleyip götürür.
Kar yağışının fazla olduğu yerlerdeki dağ yamaçlarında kalın bir kar tabakası oluşur. Bu tabaka, yer çekiminin etkisiyle aşağılara düşmeye hazır durumdadır. Bu düşmeyi kolaylaştıran ve hızlandıran çeşitli etmenler vardır. Bunlardan biri, kar tabakasının üzerine yağmur yağmasıdır. Yağmur suları, eriyen kar sularıyla birlikte kar tabakasının Altına sızar. Gece Sıcaklığın düşmesi sonucu alttaki bu Su donarak bir buz tabakası oluşturur. Bu buz tabakası da üzerindeki karın yer değiştirmesini sağlayan kaygan bir zemin demektir. Bu nedenle ilkbahar yağışları ile birlikte çığ olayları artar. Havanın ısınması da çığ olaylarına yol açar. Hava sıcaklığının artması ile birlikte karların bir kısmı eriyerek Sulu kar özelliği kazanır. Sulu kar ise yamaçlar boyunca kolayca kayar ve çığ olayına yol açar. Yamaçların çıplak olması ve yamaç eğiminin fazla olması çığ oluşumunu hızlandırır.
depremler, şiddetli rüzgarlar, gök gürlemesi ve top atışı gibi olayların yarattığı titreşimler de çığ düşmesine yol açar.
Dağlık bölgelerde yaşayanlar, dağcılar, kayakçılar ve yolcular için çığlar büyük tehlike yaratabilir. Çığdan korunmak için herşeyden önce yamaçların ağaçlandırılması gerekir. Yamaçlarda duvar ya da setler yapılması da çığ oluşumunu engeller.

http://purplewhite.benimforum.org
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: sağollllllll   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 4:08 pm

çok hemd eçok tşk ederim çok yardımcı oldun
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: şyyyyy   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 4:10 pm

yha birde zahmet olacak ama sen büyüğümsün diye soruyorum derya abla internette bulamadım.istanbulda bulunan tarım ürünleri nelerdir?
HiLarYFaN

HiLarYFaN

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: Geri: Sosyal Bilgiler   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 5:35 pm

melisa sen 4 e gidion dimi..bize walla bunları sormamışlardı Very Happy
frmcrazy.mutluforum.org

frmcrazy.mutluforum.org

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: saol   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeÇarş. Ocak 21, 2009 8:56 pm

saol cnaikom mcx
http://www.emo.forumup.com
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: 4 olur mu hiç??   Sosyal Bilgiler Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 2:46 pm

saçmalama ben 5`e gidiyorum...
HiLarYFaN

HiLarYFaN

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: Geri: Sosyal Bilgiler   Sosyal Bilgiler Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 3:01 pm

aa 5 mi Very Happy pardon Sad
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: öenmli değil   Sosyal Bilgiler Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 9:07 pm

öenmli değil asqom santa cherry
HiLarYFaN

HiLarYFaN

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: Geri: Sosyal Bilgiler   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 12:20 pm

unuttum da .. pırdon walla Very Happy
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: ö.d canım   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 9:05 pm

Önemli değil canım benim..
sheqermelisa

sheqermelisa

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: ö.d canım   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 9:05 pm

Önemli değil canım benim..
HiLarYFaN

HiLarYFaN

Sosyal Bilgiler Empty
MesajKonu: Geri: Sosyal Bilgiler   Sosyal Bilgiler Icon_minitimeC.tesi Ocak 24, 2009 3:41 pm

yha iki kere yama bi yazııı Very Happy

Sosyal Bilgiler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Avril dan bilgiler